10 کاربرد «هوش مصنوعی» در یادگیری و توسعه منابع انسانی

هوش مصنوعی

شما هم مثل سایر مدیران نمی‌خواهید از رقبا عقب بمانید و یا در تحقق هدف‌های توسعه و بهسازی منابع انسانی خود، خلل مشاهده کنید. یکی از پیشرفت‌های بزرگ بشری که این روزها بیش از همیشه در محیط‌های کسب و کار، صنعت، و دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است، «هوش مصنوعی» است. هوش مصنوعی هوشی است که برخلاف هوشی که توسط انسان یا سایر حیوانات نشان داده می‌شود، توسط ماشین‌ها یا ربات‌ها نشان داده می‌شود. این فناوری به سرعت در حال گسترش است و تقریبا در همه حوزه‌های حرفه‌ای و شغلی ورود کرده و قابل استفاده است.

در این مقاله ما در «پردیس توسعه انسانی» 10 کاربرد هوش مصنوعی را برای آموزش و توسعه منابع انسانی معرفی کرده‌ایم. لطفا دیدگاه‌ها و تجربه‌های خودتان را با ما در میان بگذارید.

زحمت کمتر و نتیجه بهتر می‌خواهید؟ به هوش مصنوعی مراجعه کنید!

متخصصان یادگیری و توسعه (Learning and Development) منابع انسانی با هیجان و دلهره شاهد افزایش سطح پیچیدگی هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) هستند. در همین حال، در بسیاری از صنایع و کسب و کارهای پر رونق، مدت‌ها است که هوش مصنوعی را برای کارهای خلاقانه بررسی و از آن استفاده می‌کنند. ورود ChatGPT-3 و 4 باعث شد تا صنعت یادگیری و توسعه، تلاش‌های جدیدی را آغاز کند تا از هوش مصنوعی برای یادگیری و توسعه استفاده بیشتر و سریع‌تری داشته باشد.

برای استفاده از هوش مصنوعی در یادگیری و توسعه، می‌توانیم از آنچه صاحبانِ صنایع و کسب و کارهای روزآمد، با هوش مصنوعی انجام می‌دهند، درس‌های زیادی بیاموزیم. خودکار کردن کارهای تکراریِ وقت‌گیر، می‌تواند زمان بیشتری برای ایجاد مواد آموزشی جذاب و موثر آزاد کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند به ما در ایجاد تجربیات جدید برای فراگیران کمک کند. من 10 مورد استفاده را برای بررسی جمع‌آوری کرده‌ام که بسیاری از آنها را می‌توان به‌صورت رایگان با ربات‌های هوش مصنوعی مختلف با تکیه بر ابزارهای پردازش زبان طبیعی آزمایش و بررسی کرد. شما هم این موارد را ببینید و کم‌کم خودتان را برای استفاده از آن آماده‌تر کنید.

1. با هوش مصنوعی به سرعت می‌توانید ایده‌های زیادی خلق کنید

برنامه‌ریزان می‌توانند از هوش مصنوعی برای توسعه سریع ایده‌هایی برای برنامه‌های آموزشی یا محتوا، در آموزش الکترونیکی استفاده کنند. به عنوان مثال، با استفاده از ChatGPT می‌توانید بر اساس نیازهای از پیش تعیین شده برای ارایه برنامه آموزش و توسعه در یک بخش یا نقش خاص، پیشنهادهای ویژه‌ای درباره موضوعات آموزشی درخواست، و در کمترین زمان ممکن آنها را دریافت کنید.

2. با هوش مصنوعی می‌توانید داده‌ها را تجریه و تحلیل کنید

هوش مصنوعی می‌تواند با کمک به کارهای الزام‌آوری مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها، به شما کمک کند تا به ارزیابی فراگیران بپردازید تا درباره اثربخشی مواد آموزشی و شناسایی زمینه‌هایی که نیاز به بهبود دارند، به بینش و آگاهیِ مورد نیاز دست پیدا کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید به کمک هوش مصنوعی، بر اساس این بازخورد، گزارش‌هایی آماده و برای تهیه طرح‌های آموزشی آینده، از اطلاعات به‌دست آمده از آن استفاده کنید.

3. با هوش مصنوعی می‌توانید اطلاعات غیرمکتوب و پراکنده را سازماندهی کنید

جمع‌آوری محتوای جلسات با کارشناسان موضوعی و استخراج یادداشت‌هایی که در چنین جلساتی ثبت می‌شود زمان‌بر و کاری فشرده است. هزاران ابزار جدید هوش مصنوعی در اختیار شماست تا صداها، یادداشت‌ها، و ضبط‌های ویدیویی را برای تعیین مهم‌ترین بخش‌ها تجزیه و تحلیل کنند. اطلاعاتی که به این ترتیب در اختیار شما قرار می‌گیرند می‌تواند شناسایی موارد کلیدی را آسان‌تر کند و ابتکارات آموزشی و توسعه کلی را بهبود بخشد.

4. با هوش مصنوعی می‌توانید اطلاعات را ترکیب و خلاصه کنید

چت ربات‌های هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات کارشناسان موضوعی، کتاب‌های درسی، یا کتاب‌های راهنما را به دقت بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. بنابراین شما می‌توانید به کمک هوش مصنوعی، برای استخراج سریع و کارآمدترین اطلاعات به جای خواندن صفحه به صفحه مطالب، از ابزارهای خلاصه‌سازی محتوای متون، استفاده کنید. در اینجا باید یک نکته مهم را یادآوری کنم که توجه کنید اگر محتوای شما محرمانه است، مطمئن شوید که نرم‌افزار یا هوش مصنوعی شما، یک ابزار عمومی نیست.

5. با هوش مصنوعی می‌توانید داستان‌سرایی آموزشی را بهبود بخشید

از قدرت هوش مصنوعی برای تقویت داستان‌سرایی و خلقِ تجربه‌های آموزشی جذاب‌تر برای فراگیران استفاده کنید. به‌عنوان مثال، با دادنِ مضامین یا عبارت‌های مربوط، به ربات هوش مصنوعی، می‌توانید طیف وسیعی از داستان‌ها و تجربه‌های واقعی در خصوص موضوعات مهمِ آموزش صنعت یا کسب و کاری که در آن مشغول فعالیت هستید، را به دست آورید. این داستان و تجربه‌ها، در صورت تطبیق با نیازها و هدف‌های آموزشی دوره شما، می‌تواند در جذاب کردن درس و اثربخشی دوره نقش کلیدی بازی کند. داستان‌ها و تجربه‌های واقعی به فراگیران شما امکان می‌دهد مفاهیم مختلف را با سرعت بیشتری تجسم و بررسی کنند.

6. با هوش مصنوعی می‌توانید سناریوهای ایفای نقش ایجاد کنید

همان‌طور که می‌دانید ایفای نقش (role-playing) یا «یادگیری از طریق بازیگری»، تکنیکی است که شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزش ضمن خدمت را ملزم می‌کند تا کاری را در یک موضوع درسی، با «زندگی واقعی» شبیه‌سازی کنند. این تمرین، وسیله‌ای موثر برای جذب و جذب محتوا و دریافتِ ایده‌های جدید است. اجازه دهید هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، پاسخ‌های معقول و در عین حال عمومی به سناریوهای نقش‌آفرینی ایجاد کند. این امر به ویژه برای توسعه سناریوهایی مفید خواهد بود که کارکنان را ملزم به رسیدگی به موقعیت‌های دشوار یا حساس در شرکت یا فضای کار می‌کند: برای مثال می‌توانید از این ظرفیت برای آموزش شکایات مشتری یا هدایت تنش بین نیروها در محل کار استفاده کنید. به عنوان مثال، برای بازی نقش در کلاس درس می‌توانید از ChatGPT برای ارایه پاسخ‌های فرضیِ مشتری، بر اساس شخصیت وی، استفاده کنید.

7. با هوش مصنوعی می‌توانید سوالات آزمون را در سطوح مختلف دشواری تنظیم کنید

هوش مصنوعی می‌تواند مجموعه منحصر به فرد و مرتبطی از سوالات را برای یک موضوع آموزشی خاص از طریق الگوریتم‌های یادگیری ماشین تهیه کند. می‌توانید نرم‌افزار را طوری برنامه‌ریزی کنید که سطح دشواری سوالات را بر اساس پیشرفت و عملکرد زبان‌آموز با ابزارهایی مانند Obrizum تنظیم کند. ممکن است هوش مصنوعی در حال حاضر با برخی ابزارها در فرآیند ایجاد آموزش ادغام شده باشد. به عنوان مثال، Obrizum از هوش مصنوعی پیشرفته برای تعریف محتوای مربوط به هر بخش از اطلاعات هنگام تدوینِ محتوای آموزشی به شکل خودکار، استفاده می‌کند.

در سطح ابتدایی‌تر، طراحان آموزشی می‌توانند در مورد محتواهای غیر محرمانه، از ربات‌های هوش مصنوعی برای تنظیمِ سؤالات، استفاده کنند. چون احتمال خطا وجود دارد؛ به دلیل اهمیت امتحان، با بررسی منابع معتبر، مطمئن شوید که پاسخ‌هایی که ربات به شما داده است، درست‌اند. این بررسی را هم می‌توانید با استفاده از ابزار هوش مصنوعی انجام دهید.

8. با هوش مصنوعی می‌توانید فیلم‌های آموزشی سریع تولید کنید

ابزارهای ایجاد ویدیو با هوش مصنوعی می‌توانند فیلم‌های آموزشی را تنها در چند دقیقه ایجاد کنند. این ابزارها به جای تکیه بر جریان کار سنتی فیلمنامه‌نویسی، یافتن مکان فیلم‌برداری، فیلم‌برداری از یک بازیگر و ویرایش پس از تولید، از آواتارهای تولید شده توسط هوش مصنوعی یا ویژگی‌های تبدیل متن به انیمیشن برای تولید یا احیای ویدیوها استفاده می‌کنند. این فرآیند سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر است و نیاز به تجهیزات و نرم‌افزارهای گران‌قیمت را از بین می‌برد. ویدیوهای تولید شده، جذاب و از نظر بصری دلنشین هستند و حفظ اطلاعات را برای فراگیران آسان‌تر می‌کنند.

9. با هوش مصنوعی می‌توانید تصاویر منحصر به فرد ایجاد کنید

تصاویر و عکس‌های تولید شده با هوش مصنوعی، برای یادگیری و توسعه مناسب‌اند، و محتوای بصری منحصر به فردی را برای دوره‌های آموزشی، فراهم می‌کنند. این ابزارهای هوش مصنوعی، مانند Midjourney یا DALL-E، می‌توانند به سرعت تصاویر مورد نظر شما برای اهداف یادگیری خاص را تولید کنند. فراموش نکنید که به سیاست‌های موجود در مورد اسناد پای‌بند باشید و برای اطمینان از دسترسی مجاز و طولانی به امکانِ تولید تصویر، دستورالعمل‌های برندسازی را دنبال کنید. تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی که با دقت مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند دوره‌ها را از نظر بصری برای فراگیران، جذاب‌تر و دلنشین‌تر کنند.

10. با هوش مصنوعی می‌توانید تمرین‌های کلیدی را اجرا کنید

تعاملِ وسیعِ فراگیران با مربیان مزایای مستقیمی دارد. برای مثال ChatGPT به دلیل قابلیت‌های پیشرفتۀ پردازش زبان، می‌تواند ابزار ارزشمندی برای آموزش زبان باشد. هوش مصنوعی می‌تواند زبان‌آموزان را در مکالمه درگیر کند، گرامر و خزانه لغاتِ آنها را ارزیابی کند، و بازخورد فوری ارایه دهد. این مدل می‌تواند سناریوهایی را شبیه‌سازی کند و به فراگیرانِ زبان‌آموز اجازه ‌دهد تا مهارت‌های زبانی خود را در یک محیط امن و کنترل‌شده تمرین کنند. به‌عنوان مثال، یک ربات هوش مصنوعی می‌تواند برای اصلاح املای زبان خارجی، ساختار جمله، و مهارت‌های اساسی مکالمه زبان‌آموز استفاده شود و بازخوردی متناسب و خاص در مورد مسایل دقیق ارایه دهد. از آنجایی که بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی با سطح مهارت یادگیرنده تطبیق می‌یابند، می‌توان تجربه یادگیری را بر اساس نیازهای فردی شخصی‌سازی کرد تا قبل از برقراری ارتباط در موقعیت‌های واقعی، اعتماد به نفس فراگیر را افزایش دهد.

باهم‌آموخته‌های پردیسانه

در جمع‌بندی، چند جنبه خاص برای یادگیری و توسعه که باید هنگام افزودن ربات هوش مصنوعی به جعبه ابزار خود به خاطر بسپارید را با هم مرور می‌کنیم:

  1. با خبرهای مربوط به فناوری‌های آموزشی که با سرعت در حال تغییرند، در ارتباط باشید تا هر گونه مشکل قانونی یا اخلاقی را قبل از بروز آنها شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که یک ربات هوش مصنوعی عمومی، ایمن نیست و نباید برای آموزش‌های معمولی شرکت استفاده شود.
  2. بسیاری از شرکت‌های بزرگ، بخشی از بودجه خود را برای آزمایش و یادگیری هوش مصنوعی کنار می‌گذارند. به عنوان مثال، Mint Mobile 10، ده درصد از بودجه بازاریابی خود را به آزمایش فناوری‌های اولیه مانند هوش مصنوعی اختصاص داده است. شرکت‌های دیگر یک کمیته راهبری هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند تا ضمن در نظر گرفتن پیامدهای قانونی و اخلاقی، ببینند چه قسمت‌هایی از فرایندهای تولیدی و آموزش و یادگیری را می‌توانند به وسیله اتوماسیون و هوش مصنوعی انجام دهند.
  3. به طور معمول، یادگیری و توسعه منابع انسانی، تقریباً هشت سال از صنایع روز دنیا عقب است. برای مثال این شکاف را می‌توان در استفاده از ابزارهای یادگیری ترکیبی و رویکردهای چندگانه به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (AR/VR) مشاهده کرد. با توجه به سرعت تغییر در هوش مصنوعی، باید خود را مجبور کنید که هر چه سریع‌تر با این تغییرات گسترده، وفق پیدا کنید.
  4. در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد، اما جایگزین دیدگاه‌ها و مهارت‌های منحصربه‌فرد انسان‌ها نمی‌شود. شما هوش مصنوعی را نمی‌توانید جایگزین خودتان کنید، چراکه هوش مصنوعی بهتر از همه می‌تواند در حد یک ابزار برای تقویت کار شما مورد استفاده قرار بگیرد. به‌عنوان یک مدیر در صنعت یادگیری و توسعه منابع انسانی، اکنون زمان آن فرارسیده است که از فناوری هوش مصنوعی برای آسان کردن فرایند یاددهی-یادگیری استفاده بیشتری ببرید.

در استفاده بهینه از هوش مصنوعی برای آموزش و توسعه منابع انسانی، به اعضای تیم ما نگاه کنید و هر جا نیاز به مشاوره یا کمک داشتید با ما تماس بگیرید.

برای مشاهده کامل درس، لطفا وارد حساب کاربری خود شوید

این اثر مشمول قانون حق مالکیت معنوی و استفاده از محتوای آن بدون اجازه پردیس توسعه انسانی غیرقانونی است.
دکتر محمدرضا آهنچیان
تولید کننده محتوی:
دکتر محمدرضا آهنچیان
پردیس توسعه انسانیی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

جدید‌ترین‌‌های پردیس

چگونه می‌توانیم از علم آینده‌پژوهی، برای ساختن آینده خود استفاده کنیم؟

عادت‌هایت را اینگونه بشناس

روی پای خودت به هر چی می‌خوای برس

این داستان: توسعه منابع انسانی به روش مربی پرورش اندام

51 شاخص، تعریف، مصداق، و سوالِ مصاحبه استخدامی

چگونه می‌توانیم از علم آینده‌پژوهی، برای ساختن آینده خود استفاده کنیم؟

عادت‌هایت را اینگونه بشناس

روی پای خودت به هر چی می‌خوای برس

این داستان: توسعه منابع انسانی به روش مربی پرورش اندام

51 شاخص، تعریف، مصداق، و سوالِ مصاحبه استخدامی

پردیس در شبکه اجتماعی

Translate »